Inwestować można w różne rzeczy – alkohol, dzieła sztuki, nieruchomości, waluty, kruszce i jeszcze wiele innych. Jedne przynoszą większe, inne mniejsze zyski. Na rynku złota panuje względny spokój, dlatego warto zastanowić się czy warto inwestować w złoto.

Jak inwestować w złoto?

Decydując się na inwestowanie w złoto, warto zastanowić się w jakiej formie chce się je zakupić. Najczęściej inwestorzy decydują się na złote sztabki lub monety lokacyjne. Cena obu tych form równa jest rynkowej cenie wartości złota powiększonej o marżę dilera. Następnie warto zastanowić się, gdzie chce się kupić złoto. Najlepiej jest decydować się na sprzedawców, którzy mają ugruntowaną pozycję na rynku, dzięki czemu możesz mieć pewność, że nikt Cię nie oszuka. Większość dilerów prowadzi również sprzedaż przez internet. Zwykle do zakupu należy założyć konto, potem można już zamawiać co się chce. Ważne, aby ubezpieczać paczki, gdy decydujemy się na przesyłkę kurierską zakupionego złota. https://comparic.pl/cena-zlota-gram-notowania-kurs-uncji-zlota/

Jak rozpoznać prawdziwe złoto?

            W inwestowaniu w złoto, tak jak w ruchu drogowym obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Zawsze istnieje ryzyko, że ktoś będzie chciał nam wcisnąć podróbkę. Należy być przygotowanym na tego typu sytuację i umieć rozpoznać falsyfikat. W przypadku monet powinno się ją zważyć i zmierzyć a następnie porównać wyniki z ogólnodostępnymi na stronie Banku Polskiego lub mennicy. Można również skorzystać z linijki Fischa. Niektórzy są w stanie rozpoznać złoto po brzmieniu metalu. W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy takiej osoby.

Zalety inwestowania w złoto

Złoto funkcjonuje na rynku od wieków jako sprawdzona waluta m.in. podczas konfliktów. Posiada ono nie tylko wartość inwestycyjną, ale również kolekcjonerską. W związku z tym na wartość złota składają się również jakość wykonania w przypadku biżuterii czy wartość kolekcjonerska monet. Inwestycje w złoto określa się mianem długoterminowych. Są one doskonałym sposobem budowania swojego portfela na lata.

Czy inwestycja w złoto się opłaca?

            Inwestycje w złoto wciąż się opłacają. Należy mieć jednak na uwadze, że są one przeznaczone głównie dla zdeterminowanych i cierpliwych osób. Inwestycje w ten kruszec analizuje się pod kątem lat a nie miesięcy. Mimo wszystko inwestycja w złoto jest inwestycją pewną. Spadki jego wartości są niewielkie i bardzo łatwo go przewidzieć. Warto mieć jednak również na uwadze to, że inwestycja w złoto jest bardzo kosztowna, dlatego zanim podejmie się decyzje należy się zastanowić, czy na pewno zna się ryzyko i jest się w stanie ponieść wszystkie koszty.

            Choć inwestycje w złoto są dość bezpieczne, a sam kruszec od wieków sprawdza się jako waluta trzeba mieć jednak na uwadze wady, jakie nieść może za sobą taka inwestycja. W każdej chwili może nastąpić spadek akcji w okresach bessy. Polski inwestor musi również liczyć się z rynkiem kursów walutowych. Należy mieć również na uwadze, że dywersyfikacja portfela inwestycyjnego ogranicza ryzyko poniesienia straty, więc nie powinno się ograniczać do inwestycji wyłącznie w złoto. Zobacz więcej tutaj.