Dolar amerykański (USD) to podstawa waluta rynków finansowych. Wartość innych walut mierzymy poprzez porównanie ich właśnie do dolara, podobnie rzecz ma się chociażby z surowcami czy kryptowalutami. Dlatego też wahania wokół USD wywołują zainteresowanie inwestorów z całego świata.

Kilka czynników

Na początku warto poświęcić kilka słów czynnikom, które wpływają na cenę walut w kontekście USD. (https://comparic.pl/kurs-dolara-notowania-online-comparic/) Przede wszystkim jest to stan gospodarki – silna gospodarka zazwyczaj  pozytywnie oddziaływuje na wartość waluty danego kraju, z kolei sygnały o recesji są zapowiedzią, iż w niedługim czasie wartość ta prawdopodobnie spadnie. Siłę gospodarki mierzymy za pomocą wskaźników ekonomicznych takich jak: poziom bezrobocia, dynamika płac, obroty na rynku (na przykład nieruchomości). Wskaźnikiem, który stanowi o ekonomii danego państwa jest produkt krajowy brutto (PKB). 

Jednym z kluczowych elementów, który wpływa na kurs dolara jest polityka banku centralnego USA tj FED. Obniżka stóp procentowych oznacza ułatwienia w zaciąganiu kredytów, co ma przyczynić się do wzrostu gospodarczego, ale też powoduje w konsekwencji wzrost inflacji czyli spadek wartości pieniądza. Najbardziej tracą na tym ci, którzy posiadają oszczędności. Odwrotnym działaniem jest podwyżka stóp procentowych, gdy zaciąganie kredytów staje się trudniejsze. Obniżanie stóp procentowych nazywa się potocznie polityką gołębią, odwrotność zwie się polityką jastrzębią. O ile „gołębie” dążą do utrzymania wzrostu gospodarczego to „jastrzębie” stawiają sobie za cel utrzymanie stabilnej wartości pieniądza.

Wojna handlowa

Wracając do tematu kursu dolara to w ostatnich dniach szczególną uwagę rynków finansowych przykuwa wojna handlowa na linii USA – Chiny. Ma ona swój początek w decyzji Donalda Trumpa, który 1 sierpnia poinformował, iż wprowadzi cło na towary importowane z Chin. Dodatkowo zaczął oskarżać władze państwa środka o manipulowanie kursem juana. Działania prezydenta USA przyczyniły się do paniki inwestorów, a temat wojen handlowych stał się numerem 1 rynków finansowych. Obecnie Trump zapowiedział odroczenie części ceł, nie mniej nie uspokoiło to całkowicie sytuacji.

Kurs dolara to niewątpliwie podstawa rynków finansowych. Każdy inwestor powinien mieć na uwadze czynniki wpływające na wartość USD.

Comparic