Bułgaria jest kierunkiem wakacyjnym, bardzo chętnie wybieranym przez Polaków. Na miejscu ceny są przystępne, a dodatkowo wakacje w dobrym hotelu są znacznie tańsze niż wiele innych wakacyjnych destynacji. Polacy z przyjemnością wypoczywają nad ciepłym morzem, korzystając z wielu atrakcji zlokalizowanych w wakacyjnych kurortach. Wcześniej sprawdzają jednak kurs lewa bułgarskiego, który wynosi średnio 2,25 złotego. Dzięki temu ceny na miejscu są porównywalne z polskimi.

Lewy bułgarskie – kurs

Kurs lewa bułgarskiego jest raczej stały, ponieważ nie jest to waluta mająca duże znaczenie na międzynarodowych rynkach. BGN można wymienić w Polsce praktycznie w każdym kantorze czy banku. Warto jednak podkreślić, że niewielkie wahania kursu można zauważyć w okresie sezonu wakacyjnego, kiedy to sprzedaż waluty przez kantory okazuje się dla klienta nieco mniej korzystna. Niby nie są to duże wzrosty cen, jednak są związane ze zwiększonym popytem na lewy bułgarskie.

Jaką walutę zabrać na wakacje?


Większość Polaków kupuje lewy w Polsce, dzięki czemu ma zapas waluty i nie musi myśleć o jej kupnie na miejscu. Warto kupić lewy w „zwykłych” kantorach, a nie tych zlokalizowanych na dworcach czy lotniskach. Okazuje się jednak, że znacznie korzystniejszą opcją jest zakup euro i wymiana tej waluty w Bułgarii na lewy. Wiąże się to ze sztywnym powiązaniem kursu lewa bułgarskiego z euro, którego kurs wynosi 1 EUR=1,93-1,94 BGN. Na turystów czyha jednak pewne zagrożenie. W kantorach zlokalizowanych w kurortach przy samych plażach, zwykle za 1 euro można dostać 1,90 BGN, co dla turysty wiąże się ze stratą. W szczególności należy uważać na kantory, które nabierają klientów na tzw. czeski błąd. Na tablicach umieszczają kurs lewa, zwykle pisany niewielkimi literami, oferując 1,59 BGN zamiast 1,95 BGN za 1 euro. Wielu klientów nie czyta dokładnie tablic, dlatego nabiera się na ten chwyt. Same kantory nie uznają również reklamacji już pod odejściu od okienka, dlatego wymieniając pieniądze w kurortach trzeba zachować ostrożność.