Takie zdanie przydarzyło mi się ostatnio słyszeć w kontekście rozmowy na imprezie. Było dużo o tym, kto czym się zajmuje. No i jeden gość, Tomasz – powiedział właśnie coś takiego. A było to w odpowiedzi na hasło o tym, że inny rozmówca – Wojciech, powiedział o tym, że prowadzi sklep internetowy. Skąd pomysł że to najprostszy biznes? Ano stąd, że Tomasz w ogóle nie był świadomy rzeczy, o których zaczął mówić Wojciech. Szybko zresztą wyprowadzając Tomasza z błędu. Chodzi o to, ze mamy do czynienia z mnóstwem złożonych aspektów, gdy na tapecie jest prowadzenie sklepu. Trzeba tutaj się przekonać o tym samodzielnie – gdy mamy do czynienia z prowadzeniem sklepu jest przecież cała długa lista rzeczy, co do których musimy się ogarnąć. Bo trzeba zadbać absolutnie o wszystko.

Wszystko to, co z perspektywy takiego działania będzie można uznać za ważne i konkretne. Nie ma wątpliwości co do jednego, prowadzenie sklepu internetowego można sobie dobrze zautomatyzować. Nawet do tego stopnia, że sprzedajemy towar, którego nie musimy oglądać w swoim magazynie, bo logistykę mogą za nas załatwiać firmy z zewnątrz. Tak jest, nie ma w tym absolutnie cienia przesady, co też będzie się mogło w dużym skrócie przełożyć na sensowne, konkretne i merytoryczne działania dla nas. Nie ma się co oszukiwać. Gdy ktoś decyduje się w ogóle na działanie biznesowe, na konkretne i merytoryczne podejście do tego, trzeba sobie powiedzieć, że to jedno z przedsięwzięć najbardziej wymagających na rynku pracy. No bo przecież generalnie prowadzenie biznesu jest tożsame z tym, że musimy się o wiele rzeczy troszczyć. A co za tym idzie, mamy też do czynienia z bardzo wieloma czynnikami, które będą konkretnie się sprawdzały w bardzo wielu kontekstach. To nie jest jakieś tam szczególnie wymagające żeby to samodzielnie rozgryźć pod kątem wielu czynników.

Ale fakty są takie, ze mamy do czynienia z jednym z najbardziej perspektywicznych działań. Takich, które będą idealnie przekładać się na bardzo sensowne działania. Prowadzenie sklepu naprawdę jest działaniem wymagającym, jednocześnie to może być bardzo efektywne i konkretne rozwiązanie, będące nastawionym na absolutne maksimum konkretnych propozycji i rozwiązań. Tym samym, gdybyśmy mieli do czynienia z bardzo sensownymi i konkretnymi działaniami, no to trzeba zauważyć tutaj, ze naprawdę jesteśmy w stanie wiele zyskać takim działaniem. Tu trzeba będzie wyraźnie zaznaczyć jedno – kontekst biznesowy to jedno, ale tutaj dochodzi jeszcze mnóstwo innych rzeczy, które tak samo będą czynić dużą różnicę.