Usługa leasingu pracowniczego zyskuje z roku na rok coraz większą popularność. Niemniej jednak korzystają z niej głównie duże firmy, działające w branży produkcyjnej czy budowlanej. Leasing pracowniczy nie cieszy się za to dużym uznaniem wśród małych firm. Czy rzeczywiście jest to rozwiązanie jedynie dla przedsiębiorstw działających na duża skalę?

Wynajem pracowników – na czym polega?

Na początku warto zastanowić się, na czym w ogóle polega leasing pracowniczy? Otóż jest to usługa, którą oferują wyspecjalizowane agencje pracy. Zatrudniają one pracowników, a następnie wynajmują ich swojemu klientowi. Pracownicy wykonują zlecone im obowiązki, lecz z prawnego punktu widzenia nie powstaje między firmą, a nimi stosunek pracy. Niesie to za sobą daleko idące konsekwencje. Przede wszystkim przedsiębiorca nie jest zobowiązany wypłacać pracownikowi pensji czy opłacać za niego składek ZUS. Nie musi również udzielać mu urlopu bądź wypłacać ekwiwalentu, jeśli urlopu pracownik nie wykorzysta. Obowiązkiem przedsiębiorcy nie będzie również zorganizowanie szkolenia BHP dla pracownika czy opłacenie jego badań wstępnych. Wszystkie te zadania spoczywają na agencji zatrudnienia – to ona, w świetle prawa, jest pracodawcą. Oczywiście, przedsiębiorca zobowiązany jest zapłacić agencji na możliwość wynajęcia pracowników – jest to bowiem usługa. Niemniej jednak w dalszym ciągu dla przedsiębiorcy jest to korzystniejsze rozwiązanie, niż zatrudnianie pracowników we własnym zakresie.

Nie tylko dla dużych firm

Leasing pracowniczy zyskał dużą popularność wśród większych firm, głównie zajmujących się produkcją, handlem czy budowlanką. Niemniej jednak okazuje się, że jest on doskonałym rozwiązaniem również dla drobnych przedsiębiorców. Oni bowiem także poszukują pracowników albo przynajmniej potrzebują dodatkowej pary rąk do pracy. Na przeszkodzie w zatrudnieniu osoby do pomocy często stoją koszty oraz formalności, których należy dopełnić. Potencjalni pracodawcy obawiają się dodatkowych obowiązków, jakie spadną na nich wraz z zatrudnieniem pracowników. Tymczasem agencje pracy przejmują w zasadzie wszystkie z wymagań, jakie stawia przed pracodawcami prawo pracy. Przedsiębiorcy płacą za usługę wynajmu pracowników, lecz jednocześnie nie muszą już o nic się martwić – wystarczy, że określą, jakie obowiązki ma wykonywać konkretna osoba. Leasing pracowniczy jest więc odpowiedzią na potrzeby nie tylko dużych firm, ale i lokalnie działających przedsiębiorców.

Przy współpracy: https://work-in.com.pl/leasing-pracowniczy/